Լրագրող-բլոգեր, ազգությամբ ադրբեջանցի Ֆուադ Աբբասովը իր բլոգային հերթական թողարկման ժամանակ խոսել է հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակից։ Ըստ լրագրողի՝ Հայաստանի բնակչությունն այլևս պատրաստ չէ դիմադրություն ցույց տալու հակառակորդին։
Որպես սեփական խոսքերի հիմնավորում՝ Աբբասովը ցուցադրում է երկու տեսանյութեր։ Առաջինում տեսնում ենք «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության՝ հունիսի 16-ին ԱԱԾ-ի դիմաց կազմակերած բողոքի ակցիան՝ ի աջակցություն Գագիկ Ծառուկյանի։ Լրագրողը, ցուցադրելով այս կադրերը, ոստիկաններին դիմադրություն ցույց տվող պատգամավորներին ներկայացնում է որպես հայ մայրեր, որոնց որդիներին ՀՀ կառավարությունը ստիպողաբար ուղարկում է Արցախ՝ պատերազմելու։ Աբբասովը նշում է, թե հայ մայրերը հոգնել են պատերազմից, և բողոքի այս ակցիան նպատակ ունի վերջ դնելու դրան։
Ինչպես արդեն նշվեց՝ կադրերն իրականում վերցված են հունիսի 16-ին ԱԱԾ-ի դիմաց տեղի ունեցած ակցիայից, երբ օրակարգում էր «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանին անձեռնմխելիությունից զրկելու հարցը։ Տեսանյութին կարող եք ծանոթանալ ստորև՝
Բլոգերի ներկայացրած երկրորդ տեսանյութը միտված է ցույց տալու, որ հայ զինվորականները ևս հոգնել են պայքարից, չեն ցանկանում մեկնել հայկական բանակ և հրաժարվում են կրակելուց հակառակորդի ուղղությամբ։ Այս անգամ Աբբասովը որպես ապացույց կցում է «ՎԵՏՕ» շարժման նախաձեռնող Նարեկ Մալյանին բերման ենթարկելու տեսանյութը, որտեղ վերջինս զինվորական համազեգստով է։
Սակայն, ինչպես հայտնի է, Նարեկ Մալյանը զինվորական չէ, և նրան բերման ենթարկելը կապված էր արտակարգ իրավիճակի պայմաններում ակցիաների կազմակերպման արգելքի հետ։
Տեսանյութը՝ ստորև.
Այսպիսով հայտնում ենք, որ բլոգեր Ֆուադ Աբբասովը ստում է իր հետևորդներին՝ ասելով, թե հայ ժողովուրդը հրաժարվում է պայքարից։ Կցված տեսանյութերը որևէ առնչություն չունեն պատերազմին մասնակցելու՝ հայաստանցիների պատրաստակաության հետ։ Հայաստանում որևէ միջոցառում չի անցկացվել՝ ըննդեմ Զինված ուժերում ծառայության կամ պատերազմական գործողություններին ներգրավվելու։

An Azerbaijani blogger Fuad Abbasov spoke about the tense situation on the Armenian-Azerbaijani border in regular video post on his blog. According to Abbasov, the Armenians are no longer ready to resist the enemy.
As a justification for his own words Abbasov shows two videos. In the first video we see the protest action of June 16 in front of the National Security Service rorganized by the "Prosperous Armenia" political party in support of Gagik Tsarukyan. By showing these scenes, the journalist represents the deputies as Armenian mothers whose sons are forced by the n to go to Artsakh for war. Abbasov notes that the Armenian mothers are tired of war and this protest aims to put an end to it.
As it has been already mentioned, the video is taken from protest action on June 16, when the deprivation of parliamentary immunity of Gagik Tsarukyan was on the agenda. You can watch the video following the link below:
The blogger's second video aims to show that the Armenian soldiers are also tired of war, they don't want to join the Armenian army and they refuse to shoot the opponent. This time Abbasov uses the video of arresting Narek Malyan, the founder of the VETO initiative, who was wearing military uniform in the video.
However, as it is known, Narek Malyan is not a military officer and his arrest is connected to organizing protest actions during the State of Emergency.
See the video below:
So we report that blogger Fuad Abbasov lies to his followers by saying that the Armenians refuse to fight.
The videos attached have no connection with the readiness of the Armenians to take part in the war. No action took place in Armenia against the service in the Armed Forces or the participation in the military operations.