2. Ադրբեջանական ապատեղեկատվությունները` վերջին օրերի ընթացքում
Ադրբեջանական կողմը ամենաբարձր մակարդակով մեկնարկել է Հայաստանի դեմ տեղեկատվական, քարոզչական պատերազմի նոր փուլը։ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն օրերս նշել էր շփման գծում հայկական զինված ուժերի կենտրոնացման մասին՝ որակելով դա Երևանի կողմից պատերազմի նախապատրաստում: Սա հակառակորդի կողմից սեփական սադրիչ գործողություններն արդարացնելու միջոց է։ Ուսումնասիրելով վերջին օրերի ընթացքում ինֆորմացիոն դաշտում հակառակորդի կողմից տարածվող ապատեղեկատվությունները՝ ներկայացնում ենք ամենից շատ շրջանառված թեզերը։
Ալիևի հայտարարությունն ու տեղեկատվական արշավի մեկնարկը
Պետք է նշել, որ ադրբեջանական ապատեղեկատվությունը սկսեց ակտիվանալ Իլհամ Ալիևի՝ սեպտեմբերի 19-ին ԶԼՄ-ներին տված հարցազրույցից հետո, երբ վերջինս ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին մեղադրեց ղարաբաղյան հակամարտությունը սրելու նպատակով տարբեր սադրանքներ իրականացնելու համար։ Հիշյալ հայտարարությունից 2 օր անց` սեպտեմբերի 21-ին, Ադրբեջանի ՊՆ-ն հայտարարություն տարածեց հայ֊ադրբեջանական սահմանին զոհված զինծառայող Մամմադով Էլշան Ալի օղլուի մասին՝ նշելով, որ զինծառայողը սպանվել է «հայկական գնդակից»։ Այս լուրը ադրբեջանական լրատվականներում տարածվեց աննախադեպ արագությամբ՝ նկատի ունենալով, որ սովորաբար կորուստների մասին հակառակորդը լռում է։
Հայաստանի ՊՆ-ն հերքեց հակառակորդի պնդումը։ ՊՆ մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը նշեց, որ հայկական կողմը սպանված զինծառայողի մասին տեղեկություն չունի։
«Մենք բազմիցս հայտարարել ենք, որ հայ-ադրբեջանական սահմանին ռիսկերի նվազեցման մեխանիզմների բացակայությունն անընդունելի է և նպաստում է լարվածությանը։ Ինչ վերաբերում է զոհին՝ նման ինֆորմացիա չունենք»,- հայտնել էր մամուլի խոսնակը։
Քուրդ և սիրիացի զինյալների՝ Արցախում տեղակայման կեղծ թեզը
Ադրբեջանական կողմից պարբերաբար շրջանառվող հաջորդ ապատեղեկատվությունը իբրև Արցախում տեղակայված քուրդ զինյալների մասին է, որը վերջին օրերին վերարտադրվում էր նոր թափով և ձևակերպումներով։ Նշենք, որ այս լուրը շրջանառության մեջ դրվեց եգիպտական լրատվական կայքերի միջոցով։ Վերջիններս հայտնում էին, թե ՔԲԿ–ի զինյալները Սիրիայից Իրանի տարածքով անցնում են Հայաստան։ Սակայն վերջին օրերին ադրբեջանական ԶԼՄ-ները, հղում անելով թուրքական Haber7.com-ին, գրում էին, թե Սիրիայի հյուսիսում օրերս ստեղծված և YPG/PYD-ի կողմից վերապատրաստվող հայկական գումարտակը ևս Ադրբեջանի դեմ մարտերին մասնակցելու համար Արցախ է ուղարկվել։
Նշենք, որ տեղեկատվությունը դեռևս սեպտեմբերի 9-ին հերքել էր Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակ Վահրամ Պողոսյանը՝ «… նման տեղեկություններ տարածելով՝ Ադրբեջանը փորձում է հակադրվել այն հաստատված տեղեկություններին, որ իրենց բանակը համալրվում է Սիրիայից եկած ծայրահեղականներով: Ես կարող եմ ասել, որ դա բացարձակ սուտ է և չի համապատասխանում իրականությանը»,- շեշտել էր  Պողոսյանը։
Այս տեղեկությունները հայաստանյան կողմը՝ ի դեմ Գաբրիել Բալայանի, ևս հերքել է։
Կեղծ լուրեր՝ հայկական անօդաչու թռչող սարքերի խոցման մասին
Սեպտեմբերի 20-ի երեկոյան ադրբեջանական սոցցանցերում տարածվել էր Շամքոր քաղաքից արված տեսագրություն, որում իբրև թե պատկերված էր հայկական ԱԹՍ-ի խոցումը։
Ժամեր անց Ադրբեջանի ՊՆ-ն հաստատեց տեղեկություն, թե հակաօդային պաշտպանության ստորաբաժանումները ՀՀ զինված ուժերին պատկանող մարտավարական անօդաչու թռչող սարք են խոցել:
Այս լուրը ՀՀ ՊՆ-ն ադրբեջանական հերթական ապատեղեկատվություն որակեց։ ՊՆ մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը մասնավորապես նշել էր.
«Հերթական անգամ ցանկալին փորձում են ներկայացնել որպես իրականություն»։
Սիրիայում զորախումբ կենտրոնացնելու մասին հին թեզեր
Ինֆորմացիոն դաշտում ակտիվորեն շրջանառվող հաջորդ լուրն այն մասին էր, թե Հայաստանը առնվազն 450 զինծառայող է ուղարկել Սիրիա՝ պայքարելու թուրքական բանակի դեմ: Այս մասին գրել էին ադրբեջանական լրատվակայքերը՝ հղում անելով իսրայելական NZİV.net-ին։ Հաղորդվում էր նաև, որ հայ վարձկանների գործողությունների համակարգումը իրականացնում է Սիրիայի ռազմական հետախուզության գեներալ Մուխսան Նաֆնուֆը։
Հարկ է նշել, որ տարածվող այս լուրը պարբերաբար հայտնվում է ինֆորմացիոն դաշտում։ 2018 թվականին ՊՆ փոխնախարար Գաբրիել Բալայանը առիթ ունեցել է նշելու, որ խոսքը զորախմբի կամ Զինված ուժերի ստորաբաժանման մասին չէ, այլ հումանիտար մասնագետների՝ հիմնականում բժիշկների և ինժեներների։ Վերջինիս խոսքերով՝ մասնագետները օգնելու են Հալեպի բնակիչներին, մասնավորապես՝ սիրիահայ համայնքին և փորձելու իրենց մասնագիտական գիտելիքներով խաղաղ բնակչությանը օգտակար լինել։ ՊՆ-ն ներկայացրել էր նաև Սիրիա խումբ ուղարկելու իրավական պարզաբանումները։
Նշենք, որ հումանիտար խմբի 450 մասնագետ միաժամանկ երբևէ Սիրիայում չի եղել, որպես կանոն խմբերը կազմված են լինում 70-ական անդամներից և փոխարինում են իրար։ Սիրիայի ռազմական հետախուզության գեներալի համակարգման մասին պնդումները ևս կեղծ են, քանի որ մասնագետների խումբը ենթակա է բացառապես ՀՀ-ին։
Արցախի բնակիչներին տարհանելու մասին կեղծ փաստաթուղթը
Սեպտեմբերի 24-ին կեղծ լուրի շրջանառման համար գործի դրվեցին սոցիալական ցանցերը։ Մասնավորապես՝ տարբեր հավելվածների մեսսենջերներով հայ օգտատերերին ուղարկվում էր փաստաթուղթ, որում նշվում էր՝ «Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը նախազգուշացնում է Արցախի բնակիչներին, որ պատրաստ լինեն արտակարգ տարհանման»։
Տարածվող փաստաթուղթը կեղծ էր։ Դրանում համոզվելու համար՝ բավական է ուշադրություն դարձնել դրա կազմությանը և տեքստում առկա սխալներին։ Պաշտպանության նախարարությունը ևս հաստատել է փաստաթղթի կեղծ լինելը։
Ուժերը կենտրոնացնելով սահմանին՝ Ադրբեջանը մեղադրում էր հայերին նույն գործողության համար
Սեպտեմբերի 25-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Թոյվո Կլաարի հետ հանդիպման ընթացքում հայտարարել էր, թե ըստ Բաքվի ունեցած հետախուզական տվյալների՝ հայ-ադրբեջանական սահմանին Հայաստանի Հանրապետությունը զորքեր է կուտակում։
Ի պատասխան այս պնդման՝ ՀՀ ՊՆ-ն հերքեց լուրը՝ ընգծելով, որ փոխարենն Ադրբեջանն է ուժեր կուտակում սահմանի երկայնքով։ «Նման ապակառուցողական հատարարություններն ակնհայտ ապակայունացման միտում ունեն: ՀՀ ԶՈւ-ն զբաղված է ամենօրյա պատրաստությամբ և լրացուցիչ որևէ գործողություններ չի կատարում»,- նշել էր Շ. Ստեփանյանը։
«Կոնֆիդենցիալ» ինֆորմացիայի արտահոսքը haqqin.az-ում
Օրերս մեծ աղմուկ հանած ապատեղեկատվությունը «haqqin.az»-ի հրապարակումն էր այն մասին, թե 2018 թվականի հուլիս-օգոստոս ամիսներին Նիկոլ Փաշինյանի հանձնարարականով գաղտնի բանակցություններ են սկսվել։
Հոդվածը թարգմանվեց և տարածվեց նաև հայաստանյան որոշ լրատվականների կողմից։
Նիկոլ Փաշինյանը, արձագանքելով տարածվող ապատեղեկատվությանը, նշել է.
«Ցավոք, Ադրբեջանի ղեկավարությունը շարունակում է գնալ հին ճանապարհով՝ ավելացնելով մի նոր կոմպոնենտ: Վերջին շրջանում, եթե ուշադրություն եք դարձրել, ադրբեջանական լրատվամիջոցները, իշխանական շրջանակները, Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը նոր կոմպոնենտ է մտցրել քարոզչական արշավի մեջ, այսպես ասած՝ «կոնֆիդենցիալ» ինֆորմացիաների բացահայտում: Ես ադրբեջանցի գործընկերներին խորհուրդ եմ տալիս չգնալ այդ ճանապարհով, որովհետև եթե մտանք այդ դաշտ, սկսեցինք «կոնֆիդենցիալ» ինֆորմացիաներ տարածել, վախենամ՝ դրանից Ադրբեջանի ներքաղաքական վիճակը հուսահատորեն ապակայունանա»։
ՀՀ Պաշտպանության նախարարություն ՊՆ Ադրբեջանական ապատեղեկատվություն Շուշան Ստեփանյան Armenian Military

2. Азербайджанские информационные атаки, предшествовавшие военным действиям
Как известно, 27 сентября ранним утром ВС Азербайджана начали боевые действия против Республики Арцах. Артиллерийскому и ракетному обстрелу подверглись ряд населенных пунктов, в том числе столица Степанакерт.
Примечательно, что в предшествующие этим действиям дни азербайджанская пропаганда проявляла большую активность в информационном пространстве, пытаясь подготовить почву для возможных военных действий.
Центр проверки информации представляет основные тезисы азербайджанской дезинформации в последние дни.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев на днях отметил концентрацию армянских вооруженных сил на линии соприкосновения, назвав это подготовкой войны со стороны Еревана. Это попытка со стороны противника оправдать собственные провокационные действия. Изучив дезинформацию, распространяемую противником в последние дни на информационном поле, представляем наиболее распространяемые тезисы.
Заявление Алиева и начало информационной кампании
Следует отметить, что азербайджанская дезинформация активизировалась после интервью Ильхама Алиева 19 сентября, когда последний обвинил премьер-министра РА Никола Пашиняна в различных провокациях с целью обострения карабахского конфликта. Спустя 2 дня после упомянутого заявления, 21 сентября, МО Азербайджана распространило заявление о погибшем на армяно-азербайджанской границе военнослужащем Маммаде Эльшане Али оглу, отметив, что военнослужащий якобы был убит "армянской пулей". Эта информация распространилась в азербайджанских СМИ с беспрецедентной скоростью, особенно учитывая то, что обычно противник предпочитает умалчивать о потерях.
МО Армении опровергло утверждение противника. Пресс-секретарь МО Шушан Степанян отметила, что у армянской стороны нет сведений об убитом военнослужащем.
"Мы неоднократно заявляли, что отсутствие механизмов снижения рисков на армяно-азербайджанской границе неприемлемо и способствует напряженности. Что касается погибшего, то у нас нет такой информации», - заявила пресс-секретарь.
Ложный тезис о размещении в Арцахе курдских и сирийских боевиков
Следующая распространенная азербайджанской стороной дезинформация о курдских боевиках якобы дислоцированных в Арцахе, которая в последние дни воспроизводилась с новой силой и формулировками. Отметим, что эта “новость” была введена в обращение посредством египетских информационных сайтов. Последние сообщали, что боевики РПК из Сирии через территорию Ирана проходят в Армению.
Однако в последние дни азербайджанские СМИ, ссылаясь на турецкий Haber7.com, писали, что якобы созданный недавно на севере Сирии армянский батальон YPG/PYD также был отправлен в Арцах для участия в боях против Азербайджана.
Отметим, что информацию еще 9 сентября опроверг пресс-секретарь президента Арцаха Ваграм Погосян, отметив, что “подобные сведения, Азербайджан пытается противопоставить утвержденной информации о том, что их армия пополняется экстремистами из Сирии.”“Я могу утверждать, что это абсолютная ложь и не соответствует действительности", - подчеркнул Погосян.
Республика Армения, в лице Габриела Балаяна, также опровергла эту информацию.
Ложные новости о поражении армянских беспилотников
Вечером 20 сентября в азербайджанских соцсетях распространилась видеозапись, сделанная из города Шамкор, на которой было изображено сбитие якобы армянского БПЛА.
Спустя несколько часов Минобороны Азербайджана подтвердило информацию о том, что подразделения ПВО сбили тактический беспилотник ВС Армении. Эту информацию МО РА охарактеризовало как очередную азербайджанскую дезинформацию. Пресс-секретарь МО Шушан Степанян, в частности, отметила:
“Очередная попытка выдать желаемое за действительное”.
Старые тезисы о дислокации контингента в Сирии
Следующая активно муссируемая в информационном поле информация о том, что Армения якобы направила в Сирию как минимум 450 военнослужащих для борьбы с турецкой армией.Об этом писали азербайджанские СМИ со ссылкой на израильский NZIV.net. Также сообщалось, что координацию действий армянских наемников осуществляет генерал военной разведки Сирии Мухсан Нафнуф.
Следует отметить, что эта распространяемая информация периодически появляется на информационном поле. В 2018 году замминистр обороны Габриел Балаян отметил, что речь идет не о группировке или подразделении ВС, а о гуманитарных специалистах, в основном, о врачах и инженерах. По его словам, специалисты помогут жителям Алеппо, в частности, армянской общине Сирии и попытаются своими профессиональными знаниями быть полезными мирному населению. Минобороны представило также правовые основания по поводу отправки группы в Сирию.
Отметим, что 450 специалистов гуманитарной группы одновременно никогда не были в Сирии, как правило, группы состоят из 70 членов и подменяют друг друга. Утверждения о координации генералом военной разведки Сирии также ложны, так как группа специалистов подчиняется исключительно Республике Армения.
Фальшивый документ об эвакуации жителей Арцаха
24 сентября для распространения ложной информации были задействованы социальные сети. В частности, по мессенджерам различных приложений армянским пользователям был отправлен документ, в котором отмечалось: "Министерство обороны Республики Арцах предупреждает жителей Арцаха быть готовыми к экстренной эвакуации".
Распространяемый документ был ложным. Чтобы убедиться в этом, достаточно обратить внимание на форму его составления и ошибки в тексте. Министерство обороны также подтвердило ложность документа.
Концентрируя силы на границе, Азербайджан обвинял в подобных действиях армянскую сторону.
25 сентября Президент Азербайджана Ильхам Алиев в ходе встречи со специальным представителем Евросоюза по Южному Кавказу и кризису в Грузии Тойво Клааром заявил, что согласно имеющимся у Баку разведданным, на армяно-азербайджанской границе Армения накапливает войска.
В ответ на это заявление МО РА опровергло эту информацию, подчеркнув, что вместо этого Азербайджан накапливает силы вдоль границы. “Подобные деструктивные заявления имеют тенденцию к очевидной дестабилизации. ВС Армении заняты ежедневной подготовкой и не предпринимают дополнительных действий”, - отметила Ш. Степанян.
Утечка “конфиденциальной” информации в haqqin.az
На днях большой шум подняла “haqqin.az” дезинформирующая публикация о том, что в июле-августе 2018 года по поручению Никола Пашиняна начались тайные переговоры. Статья была переведена и распространена некоторыми армянскими СМИ.
Никол Пашинян, комментируя распространяемую дезинформацию, отметил:
“К сожалению, руководство Азербайджана продолжает идти по старому пути, добавляя новый компонент.
В последнее время, если вы обратили внимание, азербайджанские СМИ, властные круги, военно-политическое руководство Азербайджана внесло новый компонент в пропагандистскую кампанию, раскрытие так называемой “конфиденциальной” информации. Я советую азербайджанским коллегам не идти этим путем, поскольку, если мы войдем в это поле, начнем распространять “конфиденциальную” информацию, боюсь, что внутриполитическая ситуация в Азербайджане отчаянно дестабилизируется".